(8) Exekuční příkaz se doručuje daňovému dlužníkovi nebo ručiteli a dalším osobám, kterým jsou exekučním příkazem ukládány povinnosti. Všechny tyto osoby mohou proti němu podat do patnácti dnů námitky. O námitkách rozhodne správce daně, který exekuci nařídil. Pokud byla zahájena exekuce podle odstavce 2, je proti exekučnímu příkazu připuštěno odvolání, stejně jako u výzvy podle odstavce 1
Odvolání proti exekuci bez výzvy
(§73 odst. 2, 8 dle zákona "O správě daní a poplatků")
Jméno - Firma: ...........................................
Ulice: ...........................................
Město: ...........................................
PSČ: ...........................................
Banka: ...........................................
Účet č.: ...........................................
IČ: ...........................................
DIČ: ...........................................
Finančnímu úřadu v ...........................................
.......................................................... oddělení
........................................................................
..............................
V ........................................, dne .....................
k číslu jednacímu: ..........................................
Vážení,
na základě exekučního příkazu ze dne ..........., který mi byl doručen dne ........ se v zákonné lhůtě 15 dnů odvolávám a uvádím následující.
Postup při vymáhání daňových nedoplatků stanoví zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků (dále jen daňový řád) ve svém ustanovení § 73. V odstavci 1 ukládá správci daně vyzvat daňového dlužníka, aby neuhrazený daňový nedoplatek zaplatil v náhradní lhůtě, nejméně osmidenní, a upozorní ho, že po uplynutí této náhradní lhůty přikročí bez dalšího k vymáhání. Odstavec 2 tohoto ustanovení pak připouští možnost zahájení vymáhání daňového nedoplatku bez výzvy, tento postup však podmiňuje tím, že hrozí nebezpečí zmatení účelu vymáhání, pokud se k vymáhání nepřistoupí neprodleně. Z exekučního příkazu je nesporné, že správce daně u naší společnosti zvolil při vymáhání daňového nedoplatku, jehož výše a oprávněnost dosud nebyla stanovena, postup dle odstavce 2 shora zmiňované právní úpravy.
Daňová kontrola, která byla u naší společnosti zahájena dne ……. je prováděna správcem daně již počet let. Prodlevy správce daně při jednotlivých úkonech a doba prováděné kontroly ostře kontrastují s exekučním vymáháním bez předchozí výzvy.
Daňový řád daňovému subjektu umožňuje, aby mu v případě neuhrazení nedoplatku byla dána ještě náhradní, nejméně osmidenní lhůta k byť opožděnému zaplacení, a to na základě výzvy správce daně. Povinnost vyzvat daňového dlužníka není správci daně uložena pouze za předpokladu splnění taxativně stanovených podmínek, pokud hrozí nebezpečí, že účel vymáhání bude zmařen, nepřistoupí-li se k vymáhání neprodleně. Jde tedy o zákonnou úpravu, která připouští správní uvážení správce daně spočívající v posouzení, zda je třeba vzhledem ke konkrétním okolnostem případu přistoupit k okamžitému vymáhání nedoplatku, neboť další prodloužení lhůty k zaplacení by mohlo účel vymáhání zmařit.
Domníváme, že v našem případě nejsou naplněny podmínky pro zvolený postup správce daně. Naše podnikání i postupy směrem k finančnímu úřadu jsou transparentní. V případě pravomocného nedoplatku se nebráníme jeho zaplacení. Způsob, kterým však správce daně přistupuje k vymáhání je neadekvátní okolnostem a výrazným způsobem nás omezuje v podnikání.
Navrhujeme tedy, aby byla výše uvedená exekuce zastavena.
Děkuji za pochopení.
V dokonalé úctě
...........................................
podpis + razítko
|
Průměr: 2,89
|
Hodnotilo: 2204 x
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|