Zákon č. 182/2006 Sb. insolvenční zákon Část II Hlava IV § 385
§ 385 Zjistění pohledávek a závazků z účetnictví dluzníka
(1) Pohledávky věřitelů vyplývající z účetnictví dluzníka se pokládají za přihlásené podle tohoto zákona. Okamzikem přihlásení pohledávky je prohlásení konkursu.
(2) Insolvenční správce je povinen bez zbytečného odkladu, nejpozději vsak do 60 dnů ode dne prohlásení konkursu, zaslat kazdému věřiteli podle odstavce 1 oznámení, ve kterém uvede
a) ze na majetek osoby uvedené v § 379 odst. 1 písm. a) nebo b) byl prohlásen konkurs,
b) výsi pohledávky dotčeného věřitele za touto osobou, skutečnost, ze do této výse se jeho pohledávka povazuje za přihlásenou, a případně charakter jeho pohledávky, předevsím, zda jde o věřitele s pohledávkou za majetkovou podstatou (§ 168), věřitele s pohledávkou na roveň postavenou pohledávce za majetkovou podstatou (§ 169), věřitele s pohledávkou s právem na uspokojení ze zajistění [§ 2 písm. g)], věřitele s pohledávkou jinak zajistěnou, věřitele s podřízenou pohledávkou (§ 172 odst. 2) nebo zda je pohledávka spojena s výhradou vlastnictví k předmětu plnění ze závazkového vztahu,
c) jakým způsobem, v jaké lhůtě a u koho lze uplatnit námitku proti výsi pohledávky, jaké jsou následky marného uplynutí této lhůty, a informaci o postupu pro případ, ze nedojde k dohodě o výsi nebo charakteru pohledávky,
d) v případě pohledávky z pojistění účinky insolvenčního řízení na pojistnou smlouvu, na jejímz základě tato pohledávka vznikla, zejména datum zániku účinnosti pojistné smlouvy, včetně práv a povinností vyplývajících pojistěné osobě nebo pojistěným osobám z této smlouvy,
e) místo a termín konání schůze věřitelů,
f) způsob, jakým budou věřitelé dále informováni,
g) případná dalsí opatření.
(3) Věřitelům, kteří mají sídlo, ústředí, bydlistě nebo místo, kde se obvykle zdrzují, v členském státě Evropské unie nebo jiném státě tvořícím Evropský hospodářský prostor, zasílá insolvenční správce oznámení podle odstavce 2 v českém jazyce, které je opatřeno hlavičkou "Výzva k předlození námitek ohledně pohledávky. Dodrzte lhůty!" přelozenou do vsech úředních jazyků Evropské unie a dalsích států tvořících Evropský hospodářský prostor. Jde-li vsak o pohledávku z pojistění, musí insolvenční správce zaslat věřiteli oznámení podle odstavce 2 v úředním jazyce nebo v jednom z úředních jazyků členského státu Evropské unie nebo dalsích států tvořících Evropský hospodářský prostor, kde má věřitel sídlo, ustředí, bydlistě nebo místo, kde se obvykle zdrzuje.
(4) Věřitel, který nesouhlasí s výsí své pohledávky nebo charakterem pohledávky uvedeným v oznámení podle odstavce 2, můze proti tomu ve lhůtě 4 měsíců ode dne prohlásení konkursu uplatnit u insolvenčního správce písemnou námitku; neučiní-li tak, platí, ze s údaji uvedenými v oznámení souhlasí. Ve lhůtě 3 měsíců ode dne zveřejnění výtahu z rozhodnutí o prohlásení konkursu v Úředním věstníku Evropské unie můze věřitel uplatnit námitku, ze mu nebylo doručeno oznámení podle odstavce 2. V námitce uvede výsi své pohledávky za osobou uvedenou v § 379 odst. 1 písm. a) nebo b) ke dni prohlásení konkursu na tuto osobu. K námitce dolozí úředně ověřené kopie případných listin, které osvědčují v námitce tvrzenou výsi, den vzniku a charakter pohledávky, zejména zda jde o pohledávku za majetkovou podstatou (§ 168), pohledávku na roveň postavenou pohledávce za majetkovou podstatou (§ 169), pohledávku s právem na uspokojení ze zajistění [§ 2 písm. g)], pohledávku jinak zajistěnou nebo zda jde o podřízenou pohledávku (§ 172 odst. 2), a uvede případnou výhradu vlastnictví. Jde-li o pohledávku podle § 386, nemusí věřitel údaj o přednostním pořadí při uspokojení uvádět.
(5) Věřitel, který má sídlo, ústředí, bydlistě nebo místo, kde se obvykle zdrzuje, v členském státě Evropské unie nebo jiném státě tvořícím Evropský hospodářský prostor, můze podat námitku podle odstavce 4 v úředním jazyce daného státu. V případě uvedeném v první větě odstavce 4 musí být námitka opatřena hlavičkou "Podání námitky proti výsi pohledávky" v českém jazyce. V případě uvedeném ve druhé větě odstavce 4 musí být námitka opatřena hlavičkou "Přihláska pohledávky" v českém jazyce. Je-li mu obsah námitky zřejmý, insolvenční správce k ní přihlédne, i kdyz není opatřena uvedenou hlavičkou. K později uplatněné námitce nemusí insolvenční správce přihlédnout, ledaze je zřejmé, ze námitka byla včas odevzdána orgánu, který měl povinnost ji doručit. Insolvenční správce můze pozadovat, aby věřitel předlozil překlad námitky do českého jazyka.
(6) Věřitel, který uplatnil námitku podle odstavce 4 a který se do 2 měsíců po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 4 nedohodl s insolvenčním správcem písemně na výsi nebo charakteru své pohledávky, můze uplatnit své právo zalobou na určení u insolvenčního soudu do 3 měsíců po uplynutí lhůty k písemné dohodě; jde o incidenční spor. Nedojde-li zaloba v této lhůtě insolvenčnímu soudu, k pohledávce se nad rámec údajů uvedených v účetnictví dluzníka nepřihlízí.
(7) Jestlize insolvenční soud vyhověl zalobě na určení podle odstavce 6, je insolvenční správce povinen zaplatit do majetkové podstaty částku odpovídající nákladům sporu, které z ní byly hrazeny; neučiní-li tak dobrovolně, můze se splnění této povinnosti domáhat zalobou kterýkoli z věřitelů. Povinnosti podle věty první se insolvenční správce zprostí, jestlize prokáze, ze o skutečné výsi nebo charakteru pohledávky nevěděl a ani při vynalození odborné péče vědět nemohl.